Dr Reza Mirnejad

متخصص میکروب شناسی و استاد دانشگاه

بزرگان علم پزشکی بیان می کنند که میکروب شناسی پزشکی هم علم و هم هنر می باشد، چراکه اطلاعات دانشمندان با توجه به خصوصیات متابولیسم، فیزیولوژی و ژنتیک میکروارگانیسم ها اصولی را جهت تست های آزمایشهای بالینی برای شناسائی ایزوله ها فراهم می نمایند. شناسائی خصوصیات مورفولوژی میکروسکوپی و ماکروسکوپی میکروارگانیسم ها هنر علم میکروب شناسی بالینی می باشد که با انتخاب تست های مناسب می توان به راحتی ارگانیسم ها را شناسائی کنند. یک میکروب شناس،پاتولوژیست، متخصص عفونی، تکنسین های آزمایشگاه بایستی به اصول کار در آزمایشگاه ازجمله نحوه نمونه گیری، تشخیص عوامل مختلف عفونی با روشهای کلاسیک و متدهای پیشرفته مولکولی و بررسی حساسیت میکروبی آشنا باشد. لذا هدف از نگارش این کتاب ارائه یک مجموعه اطلاعات علمی مورد نیاز برای فهمیدن ویژگی های ساختمانی، فیزیولوژیک، پاتوژنیک و بالینی ارگانیسم های ایجاد کننده عوامل عفونی می باشد. این کتاب راهنمای خوبی جهت کار در آزمایشگاه میکروب شناسی می باشد، چراکه از جمع آوری نمونه، انتقال روشهای تشخیص ارگانیسم ها (روشهای سنتی و مولکولی) و تایپینگ مولکولی میکروارگانیسم ها در آن شرح داده است. بنابراین مطالعه این کتاب(میکروبشناسی عملی پزشکی )را به متخصصان بیماریهای عفونی، پاتولوژیست ها، میکروب شناسان بالینی و تکنسین های پزشکی توصیه می کنیم.

از آنجا که هر بحث تخصصی خالی از اشکال نمی باشد، لذا از اساتید و دانشجویان عزیز که این مجموعه را مطالعه می نمایند، تقاضا داریم مانند همیشه با ارائه نظر صادقانه ما را در جهت بهبود کمی وکیفی مطالب کتاب یاری نمایند، تا در چاپ های بعدی، کتابی با کیفیت بهتر تقدیم حضورتان گردد.

برخود فرض مي‌دانيم از زحمات آقايان دکتر خوئی، مهندس جلیل زاده خوئی ( مدیر محترم انتشارات پیوند مهر) و خانم زمانی كه در تايپ، طراحي، ويرايش و چاپ كتاب ما را ياري نموده‌اند تشكر و قدرداني ‌شود.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم خرداد ۱۳۸۹ساعت 16:6  توسط دکتر رضا میرنژاد  |